top of page

אילוף כלבים

"אילוף כלבים או אימון כלבים הוא מקצוע העוסק בכלבים מההיבט ההתנהגותי, לרבות הקניית הרגלים והתנהגויות למטרה מעשית". (ויקיפדיה)

חינוך כלבים

גור קטן או כלב בוגר חדש הגיע הביתה, מזל טוב!!

חינוך הכלב מתחיל מהרגע הראשון שהגור מגיע הביתה.

חינוך | אילוף

אילוף
אילוף כלבים

היסטוריה

ראשית אילוף הכלבים הוא למעשה ביות הזאב. ישנן מספר תיאוריות לגבי התהליך עצמו ולזמן בו החל, אך המשותף לכולן הוא יצירת יחסי הדדיות בין האדם לכלב.
המהפכה החקלאית לפני כ-12,000 שנים אפשרה לבני האדם התיישבות של קבע וגידול חיות מרעה ללא צורך בנדידה. גם האשפה ושאריות המזון הצטברו במקום של קבע. חיות מרעה חסרות ישע ושאריות המזון משכו חיות טרף של ציד קטן, כמו שועלים, תנים וזאבים, להישאר בקרבת אזורים מאוכלסים ואילצו את האדם להגן על עצמו ועל העדרים מפניהם. סביר להניח כי גורים של חיות הטרף הללו נלכדו וגודלו על ידי האדם.
תכונותיהם של הזאבים נמצאו יוצאות דופן ביותר ובהיותם חיות להקה מובהקות, הם נענו לדחף העז להשתייך ללהקה החדשה שלהם, להתריע מפני זרים ולהגן עליה בעת הצורך.
מקץ דורות אחדים הבחין האדם שהזאבים המבויתים היו שונים זה מזה בהתנהגותם ובתכונותיהם הפיזיות. ההבנה שהזאבים ניתנים להשפעה ויכולים למלא מטלות מסוימות היא תחילתה של הסימביוזה המועילה לשני המינים.  
לזאב הוצעו מחסה ומזון ולאדם נמצאה עזרה במשימות מסוימות שבוצעו טוב יותר מכפי שהיה הוא עצמו מבצע. צאצאי הדורות הבאים מוינו על פי תכונות, כישורים, אפיונים פיזיים והתועלת שהיה אפשר להפיק מהם.  

 

הכלבים הופרדו למכלאות שונות על פי כישוריהם ורבייה התאפשרה אך ורק בתוך המכלאה כדי לשמור על האפיונים של הכלבים.
השלב הבא היה ברירה מלאכותית, התערבות פעילה באמצעות הרבעת כלבים מסוימים ממכלאות שונות ואולי אף מהתיישבויות שונות, כדי להעצים, או לבטל תכונות מסוימות ולגדל כלבים חסינים יותר ומתאימים עוד יותר למטלות כגון ציד, שמירה, התרעה, רעייה, נשיאה ועוד. 
 

כלב הבית השתנה מאוד מאז אותם גזעים ראשונים ועד למגוון הגזעים העצום הקיים היום. המעבר המהיר לערים במאות השנים האחרונות הפחית את הצורך להיעזר בכלבים לעבודה, אך לא בכל הקשור להתרעה ולשמירה. החיים בצפיפות גדלה והולכת הכניסו את הכלב אל תוך הבית וגודל ומראה הפכו למאפיינים נחשבים ביותר.
מאפיינים אלו הובילו ליצירת עשרות שילובים חדשים של גזעים שמרביתם משמשים כחיות מחמד. תחום אחד, חדש למדי, שבו נמצאה התאמה מלאה בין הצרכים האנושיים לבין תכונותיו של הכלב, הוא טיפול בבני אדם בעלי מוגבלויות בהצלחה שאינה מוטלת בספק. הכלב ממשיך להתאים את עצמו, לרצות ולשרת את האדם באותה מידה של דבקות גם לאחר שנים רבות.


מטרת האילוף

מטרת האילוף היא לדעת לתקשר עם הכלב בעזרת פקודות המניעות אותו לפעולה.
הכלב ילמד לבצע פקודות מסוימות לפי מילת קוד שהבעלים ילמד אותו ובכך יחדיר את מילת הפקודה למאגר הזיכרון של הכלב.
תהליך האילוף נעשה ברובו מחוץ לבית, בפועל הכלב יהיה מחונך להתנהג נכון גם בתוך הבית.
חיזוקים חיוביים שהכלב יקבל תוך כדי ולאחר ביצוע הפקודה, ידרבנו אותו להתנהג נכון גם בעתיד.


חיזוק על התנהגות נכונה ילווה במילים חמות וליטופים, הכלב מתחבר לזה. בהמשך יהיו גם חיזוקים בצורת חטיף או צעצוע אהוב.
* כשהכלב יתחיל להסתגל לפקודות, נוריד בהדרגה את הצ'ופרים ונמשיך כל הזמן בחיזוקים מילוליים וליטופים.

כדי להגיע לתוצאות במהלך האילוף יש לתרגל עם הכלב את הפקודות הנלמדות על בסיס יום יומי ובכך להשאיר את הכלב ברמת משמעת טובה.

אל תוותרו על אימון משפחתי וחינוך הכלב, כי זו המתנה הכי טובה שתוכלו לתת למשפחה ולכלב

dog3.png
חינוך כלבים

גור קטן או כלב בוגר חדש הגיע הביתה, מזל טוב!!

אני מאמינה שזאת אחת ההחלטות הכי טובות שקיבלתם

עם יד הלב – אתם באמת יודעים מה לעשות איתו עכשיו? אתם מבינים את ההתנהגות שלו ויודעים כיצד להגיב? באיזו שפה תדברו איתו???

איך תחנכו אותו שיעשה צרכים בחוץ? איך תגרמו לו לא להרוס לכם את הבית???


חינוך הגור מתחיל כבר בהיותו עם אמו ועם אחיו לשגר ולכן חשוב מאוד שהגור יישאר איתם עד גיל 7 או 8 שבועות. בתקופה זו לומד הגור את ההתנהגות הנכונה בלהקה והדבר יעזור לו כאשר יגיע ללהקה החדשה שלו - המשפחה האנושית. 
חלון ההזדמנויות לחינוך נכון של גור, הוא קצר ונמשך עד גיל 5 חודשים לערך. בתקופה הזאת עליו להיות חשוף לאנשים,חפצים, רעשים ומקומות שונים כדי שלא יהוו עליו איום בהמשך חייו.

אם יחווה הגור חוויות שליליות, יש להניח שבעתיד ייפתח כלפיהם פחד.

מרבית הווטרינרים ממליצים לבעלי גורים, לא להוציא אותם מהבית עד סיום מתן החיסונים (גיל 3 חודשים לערך). זו עצה טובה, אבל היא גורמת לפספוס  חלון ההזדמנויות לחשיפה נכונה של הגור לסביבה, כלבים אחרים ולאנשים. חשיפה מוגבלת עשויה לפתח אצלו פחדים ולעכב את חינוכו.


*חשיפה לכלבים אחרים חשובה מאוד:  עלינו לחשוף את הגור בהדרגה ובסביבה סטרילית לכלב של השכנים, לחברים או למשפחה (רצוי שלא יבוא במגע עם כלבים זרים או צואת של כלבים כדי להימנע

מהדבקות במחלות כמו מחלת הפרווה וירוס).

מפגש עם כלבים אחרים יכול להפחית במידה רבה  תוקפנות כלפי כלבים בעתיד והזדמנות ללמד אותו איך להתנהג במפגש עם כלבים אחרים.

כדי ליהנות כמה שיותר מגידול הכלב עליכם להבין את שפתו ואת התנהגותו והכלב צריך ללמוד את חוקי הבית, מה מותר ומה אסור וכיצד עליו להתנהג בסיטואציות שונות.


חינוך הכלב מתחיל מהרגע הראשון שהגור מגיע הביתה.

כשאתם תבינו מדוע הכלב מתנהג בצורה זו או אחרת,  ויהיו בידיכם הכלים ללמדו לעשות את צרכיו בחוץ, להבין מדוע הוא נושך וכיצד מתמודדים עם נשיכותיו, ללמדו  להישאר לבד בבית, למזער נזקים לרהיטים וחפצים, ללמדו לא להפריע לכם בזמן הארוחה, ללמדו שיש באפשרותכם לגעת בכל דבר השייך לו, לסרק אותו או להוציא לו דברים מהפה ולדעת כיצד למנוע בעדו לקפוץ על אנשים.

אל תוותרו על אימון משפחתי וחינוך הכלב, כי זו המתנה הכי טובה שתוכלו לתת למשפחה ולכלב

dog3.png
חינוך

מיכל אופנבך | מאמנת משפחות לגדל כלבים

bottom of page